HAKKIMIZDA

Kurthan Tarakçıoğlu

1965 yılında Ankara'da doğan Tarakçıoğlu, ilk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamladıktan sonra 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

İş hayatına 1988 yılında Sabancı Holding'in Olmuksa Oluklu Mukavva Üretim ve Pazarlama şirketinin İzmir fabrikasında Üretim ve Planlama Şefi olarak başlayan Tarakçıoğlu, 1991-94 yılları arasında serbest olarak çalışmış ve 1994 yılında Satış Sonrası Bölge Müdürü olarak Opel Türkiye'de görev almıştır.

Sonraki yıllarda Satış Sonrası Türkiye Saha Operasyonları Müdürlüğü görevini alan Tarakçıoğlu, ekonomik krizin patlak verdiği 2001 yılı başında Opel'in yeniden yapılanma stratejileri doğrultusunda araç ve yedek parça olmak üzere tüm ürün unsurlarının satışından ve bayi ağının genel koordinasyonundan sorumlu Satış Müdürlüğü görevine atanarak sonraki iki yıl boyunca Opel ve Saab markalarının Türkiye Satış Operasyonundan sorumlu olmuştur. Bu dönemde şirketin pazar payının yükselmesine ve Opel'in Türkiye otomotiv pazarındaki başarısına ekibiyle birlikte önemli katkılarda bulunmuştur.

Hyundai'nin 2010 yılında dünyanın ilk beş üreticisinden biri olma hedefine ulaşmak amacıyla ürüne yatırımın yanı sıra insana olan yatırımın göstergesi olarak geçmişteki başarılı çalışmalarından dolayı Hyundai Assan'a transfer edilen Tarakçıoğlu, otomotiv sektöründeki tecrübelerini Hyundai Assan'ın Türkiye otomotiv pazarında daha da gelişmesi için kullanmak üzere Temmuz 2003 tarihi itibariyle Hyundai Assan Yurtiçi Satış ve Pazarlama operasyonlarından sorumlu Genel Müdür görevine getirilmiştir. Sonraki süreçte şirketinin Türkiye pazarındaki devrimsel değişimine liderlik eden Tarakçıoğlu; ekibiyle birlikte Hyundai'nin marka imajı, satış hacmi, pazar payı, karlılık, bayi memnuniyeti ve müşteri memnuniyeti endeksi göstergelerinde en iyi seviyelere ulaşmasında etkin rol oynamıştır.

2003 senesinde otomobil pazarında 10. sırada iken Hyundai'de görev alan ve o günlerde markanın tüm paydaşlarına söz verdiği gibi; pazar liderliğini 2009 senesinde elde etmesine liderlik eden Tarakçıoğlu, 2010 senesi Mayıs ayında görevinden ayrılmış ve bir Anadolu Kaplanı olarak sektörün perakende, distribütörlük ve üretim olmak üzere tüm kanallarında iş yapmakta olan İsotlar Grup'ta yönetici ortak olarak sonraki 12 ay boyunca grubun CEO'luğunu yapmıştır. Kendi yolunu çizmeye 2011 senesinin ikinci yarısında karar veren Tarakçıoğlu, bundan böyle bilgi ve birikimini kurduğu danışmanlık şirketi yoluyla sektöre transfer etmeyi amaçlamaktadır.

Tarakçıoğlu'nun profesyonel yaşamı sürecinde; OSD ve ODD yönetim kurulu üyelikleriyle, OYDER ile TOKKDER kapsamındaki çalışmaları ve hem akademik hem de sektörler arası bir çok platformda aldığı ödüller/görevler olmuştur.

Otomotiv Uzmanlık Eğitimleri:

Business Management by GM / Growing the business 2000/Izmir
Business Management by GM / Advanced Business Management 1999/Lucerne
Business Courses by Alison Co. / Business Management 1998/Istanbul
Business Courses by Alison Co. / Advanced consulting skills 1998/Paris
Business Planning by HUGHES Co. / GMEurope Dealer Business planning process 1997/Istanbul
Human first (TMI) 1997/İzmir
Effective presentation techniques (Prometheus) 1997/İzmir
Advanced Field Management by GM / Stage 3 Variable Operations 1996/Lisbon
Advanced Field Management by GM / Stage 2 Fixed Operations 1995/Zurich
Advanced Field Management by GM / Stage 1 Dealership Operations 1995/B.pest
Creating Difference by GM / Phase 3 Consultative sales & aftersales 1995/Ankara
Creating Difference by GM / Phase 2 Focus on customer enthusiasm 1995/Ankara
Creating Difference by GM / Phase 1 Introduction to Opel Difference 1995/Cadiz
Service workshop planning, organising and controlling 1995/Izmir
Fundamentals of Aftersales and warranty administration 1995/R.sheim